Rezervovat stůl Rezervujte si stůl zdarma, pohodlně a spolehlivě s Restu.cz

Restaurace u vodárny

Historie Clubu

O Clubu koňské historie

 

Nápad na založení koňařského klubu vznikl při přátelském posezení bývalých vozatajců, turfmanů a koňařských fandů. A protože to bylo v restauraci U vodárny, kde právě probíhala přestavba podzemních partií domu, bylo o sídle klubu rozhodnuto.

 

Otevření

 

Slavnostní otevření Klubu koňské historie proběhlo 11. října 2005 za přítomnosti vzácných hostů, koňařů, a pochopitelně se také hrála country muzika v provedení kapely Sebranka. Restaurační zařízení s kapacitou 120 míst bylo zcela zaplněno, včetně salonku pro 20 hostů.

 

Naše 'Expozice'

 

Co se návštěvníkům Klubu z koňské historie nabízí ? Hned u vchodu si mohou přečíst v pětijazyčném provedení Motlitbu pro koně, dále ve vstupní části sálu napravo nahlédnou do historie českého vozatajství, kde jsou představeny takové legendy tohoto sportu, jakými bezesporu byli a jsou Jirka Nesvačil, Fero Krupský, Jiří Jemelka a Tomáš Barták.

 

Vlevo je prezentována originální zástavou Martell Velká Pardubické z roku 1992, která měla prvního zahraničního sponzora po době budování socialismu u nás a představitelé museli tenkrát přihlížet, do té doby u nás v takovém rozsahu neznámému, řádění 'milovníků' zvířat. Byl to poslední dostih s původními parametry obávaného Taxisova příkopu. K vidění je také foto slavného steeplechase žokeje Václava Chaloupky, který se právě do historie Pardubické nesmazatelně zapsal. Je zde představen i nejslavnější dostihový hřebec Nearco, vítězka OAKS Lokalita, derby vítěz Vrapím, v jehož sedle u nás poprvé vyhrála tento nejprestižnější dostih žena Míla Hermansdorferová, a další.

 

V úvodní části sálu jsou také vystaveny unikátní kočárové anglické chomoutové postroje tzv. zlaté a uherský poprsní postroj.

 

V části blíže pódiu, kde se prezentují hudební skupiny všech směrů, navazují na tuto expozici selské české pracovní postroje pro chladnokrevné a teplokrevné koně a Bulharská slavnostní ohlávky.

 

Své malé zastoupení zde má nejen dostihové závodiště ve Velké Chuchli, ale i Jockey Club. Mezi historickými fotografiemi najdeme i portrét nestora československého turfu herce Rudolfa Deyla staršího, ale také Zemský hřebčín v Písku, který v roce 2002 oslavil sté výročí svého trvání.

 

K vidění je v Klubu také část poprsního postroje, pomocí jehož koně tahaly v 1.světové válce kanony. A v přilehlých chodbách je zpracována historie chovu shetlandského pony u nás, zakladatele hřebčí linie A hřebce Artura, šampión otcem ČT dvouletých hříbat ročníku 2005 Filipa, šampiónku ČR 2005 Danu a trigu minihorses Antonína Sádla. K vidění jsou i fotografie čtyřspřeží černých shetlandských hřebců a další. Zmapována je také historie fiakrů u nás od roku 1781 až do roku 1989 a v druhé části je zachycen rozvoj tohoto oboru až do současnosti.

 

Tvůrci jednotlivých ukázek z koňařského světa si nekladli za cíl zachytit svět koní v celém spektru a úplnosti, ale přiblížit tohoto čtyřnohého přítele, který lidstvo provází po celou dobu jeho novodobé historie, i těm, kteří neměli tu možnost se s koňmi blížeji seznámit. A v neposlední řadě i pomocí tohoto vytvořit v Klubu koňské historie tu správnou a příjemnou hospodskou atmosféru.

 

Dnes jsme

si pro Vás připravili

Prohlédněte si fotogalerii

Kontaktní informace

Restaurace  U vodárny

Korunní 75, Praha 3 - Vinohrady

Otevírací doba:

Po - Ne    10:00 - 23:00

(+420) 222-522-540

Kde nás najdete

© 2015 Restaurace U vodárny

Tvorba webových stránek | Design by PabyProduction™

tento web není optimalizován pro mobilní zařízení